Kendinize  “Neden WordPress Kullanayım?” diye soruyorsanız doğru yere geldiniz.Bir site kurmaya karar verdiyseniz illaki çevrenizden ya da arama sitelerinden araştırmış ve “WordPress” kelimesini çoğu kez duymuşsunuzdur.Tabi ki bu doygunluk seviyesinden çok sadece haberdar olma niteliği taşıdığı için derinlemesine ne olduğunu ya da,  ne olmadığı konusunda bilgi sahibi olmanız, çevrenizde bu anlamda uzman bir kişi yoksa mümkün olmuyor.

WordPress’i kullanmanın avantajlarını, neden dünyadaki en popüler içerik yönetim sistemi ve web sitesi oluşturma yazılımı olduğu konusunda net bir fikir vermek istiyoruz . WordPress gerçekten hemen her şeyi yapabilir!

Web Sitesi İkilemi – Neden WordPress Kullanmalı?

Ortalama işletme sahipleri için, WordPress, Joomla, Shopify, Magento, Wix ve Weebly gibi terimler yabancı gibi gelebilir.Yukarıda belirtilen platformlar hepsi ile bir web sitesi yapılabilir çünkü hepsinin yegane amacı web sitesi kurmaktır.Her biri size  web sitesi hizmeti sunsa da her birinin kendine göre bir yararı vardır.Lakin bunların çoğu belirli amaç için yani “niş” amacı güten kişiler için geçerli.Örneğin Shopify, çevrimiçi bir mağaza için işletiyorsanız anlam kazanır. Blog yada e-ticaret amacınız olup Shopify seçmek mantık dışıdır.

Yukarıda saydığım sistemlerin hepsinin kendi için bir topluluğu ve bu topluluğun yapmış oldukları hizmetler mevcuttur.Hepsinin kendi içinde kullanım amacına göre araçları, eklentileri veyahut sistemsel yönetimleri mevcuttur.Ancak biz size neden WordPress yapısının diğerlerinden ayrıldığını ve neden kullanmanız gerektiğini açıklayacağız.

 1. Herkez Yapıyor
 2. Yazılım ücretsiz ve açık kaynaklı
 3. Öğrenmesi Kolay ve Arkasında Büyük Bir Topluluk Var
 4. Web Sitenizi Temalar ve Eklentilerle Özelleştirebilirsiniz
 5. Yönetmesi Kolay ve Anlaşılır
 6. Seo Kolaylığı
 7. Web Sitenizin Kontrolü Tamamen Sizin Elinizde
 8. Blog Zerafeti
 9. Çok Sayıda Medya Türünü Destekliyor.

1. Herkez Yapıyor!

Evet! Bu başlık yeni başladıysanız size hikaye gibi gelebilir ama emin olun kolay! İnternette girdiğiniz her 4 sitenin en az birinin WordPress tabanlı olduğu tesadüf olmasa gerek.Sonuçta herkez yazılımcı veya webmaster değil. WordPrees’in açık kaynak kodlu olmasının en büyük avantajı bir topluluğa hitap etmesi ve bu süreçte şuan ki WordPress’in bu aşamada olmasının nedeni de bu topluluğun ekosistemidir.

Topluluk tarafından geliştirilmesi ve güncellenmesi her şeyin şeffaf olması ve istediğiniz her konu ve sorununun ulaşımını kolaylaştırır.Bu doğrultuda internetten WordPress ile ilgili sürüsüyle kaynak ve eğitim videoları bulabilirsiniz.

Her ne kadar WordPress tamamen ücretsiz olsa da dolaylı yoldan WordPress kullanmak için biraz bütçe ayırmanız gerekir.Sonuçta bu yapıyı bir sunucuda ve bir isimle yönetmek durumundasınız.Şuan bu bölümde çok teknik kısma girmek istemiyorum ama kişinin veyahut firmanın isteği doğrultusunda bütçe kısmında artış veyahut azalma olabiliyor.Lakin Bütçe kısmını çok düşünenler için şuan bu yazıyı yazdığım WordPress tabanlı sitemin yıllık toplam gider 185 Türk Lirası olduğunu söyleyebilirim.Bir başka makalemde bütçe konusunu ayrıntılı bir şekilde sizlere sunacağım.

2. Yazılım Ücretsiz ve Açık Kaynaklı

WordPress’in ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğunu şimdiye kadar ki yazılarımda paylaştım ve bir önceki bölümde de küçük bir giriş yaptım.

2003 yılında ilk kurulduğunda WordPress bir blog oluşturmaktan öteye geçemiyordu.İlk zamanlar tek işlevselliği içerik bakımından kelimeler ile sınırlıydı.Yayın hayatından bu sürece kadar geçen 16 yılda zirveye oturmasının en büyük nedeni arkasında şirket, firma olması değil topluluğun olmasından kaynaklıydı.Topluluk sayesinde olması da tamamen ücretsiz olmasının bir başka avantajıdır.Yine bir topluluk ürünü olmasından dolayıdır ki hiç kod bilmeden bir site kurabilir ve yönetebilirsiniz.Bu nedenle bu topluluğa katılmanız hem kolay hem de eğlenceli olacağı garantisi verebilirim.

3. Öğrenmesi Kolay ve Arkasında Büyük Bir Topluluk Var

Açık kaynaklı bir yazılım olarak, WordPress herkes tarafından kullanılabilir.Sadece wordpress panelinde dakikalarınızı harcayarak kolayca anlayabilir ve uygulayabilirsiniz.Takıldığınız veyahut sorularınızı cevaplayacak onlarca ücretsiz forum ve platform varken makul ücretlerle freelancer ile iş yapabilir ya da udemy gibi makul ücretlerle eğitim almanın yanında eğitim veren kişi ile iletişime geçip sorunlarınızı çözebilirsiniz.

4. Web Sitenizi Tema ve Eklentiler ile Özelleştirebilirsiniz

İstediğiniz site konusu web sitenizi kurmadan belirlemeniz gereken zorunlu şartlardan.Bu şartı sağladıktan sonra ikinci aşamada tema seçimi olacaktır.WordPress kendi içinde ücretsiz temalar sunuyor.Lakin bu temaların çoğunda bazı özellikler kısıtlı olarak geliyor.Temanın bütün özelliklerine erişebilmeniz için temayı satın almanız gerekiyor.Eğer sade bir fikriniz var ise (blog,resim vb..) lisanslı bir tema almanız gerekmiyor lakin ciddi bir side kurmak amacınız ise temayı lisanlı olarak almanız gerekiyor.

Genellikle WordPress temaları “https://themeforest.net” sitesinden alınır.Site sadece aracı olarak iş yapmakta.Tema yapımcısı ile herhangi bir sorunda para iadesi alabilmenizin yanında müşteri odaklı çalıştığı için güven konusunda garanti etmektedir. Bende genellikle temalarımı bu siteden temin ediyorum.  Bunların yanında türk temalarıda internet üzerinden bulabilmektesiniz.Lakin türklerin temalarını maalesef önermemekteyim. Çok sorunlu olmalarının yanında bu konuda güvenilir bir kaynak veyahut web sitesi olmamasından dolayı riske girilmemesi kanaatindeyim.Ayrıca bahsettiğim siteden tema elde edip revize edip türk teması adı altında satan sitelerde maalesef mevcut.Başlangıç aşamasında tema seçiminin etkisi çok büyüktür.Başka bir makalemde bu konuyu ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

5.Yönetmesi Kolay ve Anlaşılır

wordpress panel

Basit arayüzü , sade tasarımı ve kolay ulaşılabilirliği sayesinde wordpress panel ile bir site yapmak sürükle bırak mantığı ile hem kolay hem de eğlenceli!

Genellikle wordpress kurulumdan sonra domain.com/wp-admin ile wordpress paneline giriş yapılmaktadır.Panele giriş için gereken şifre ve kullanıcı adı wordpress kurulduğunda sizin tarafınızından belirlenmektedir.

Bir site hayaliniz var ise beklemeden işe koyulmalısınız. Bir yazılımcı yada webmaster değilseniz sizin için başlangıç adresi “WordPress” olmalıdır.

6.SEO Kolaylığı

Bir blog yada içerik bakımından bir site yapmak durumundaysanız “Seo” kelimesini iyi anlamak durumundasınız. Seo, açılımı itibariyle”Search Engine Optimization” türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyon” anlamına gelmektedir.Bildiğiniz üzere bing,yandex ve google gibi bir çok arama motorunu kullanıyoruz.Özetle “Seo” sitenizin arama motorlarıyla olan ilişkisidir diyebiliriz.Bu terim sadece wordpress için değil internet dünyasında her site için gerekli ve zorunlu bir yapıdır.

7.Web Sitenizin Kontrolü Tamamen Sizin Elinizde

Açık kaynaklı kod olan wordpress ile çalıştığınız zaman bir süre sonra birçok konuda bilgi ve yeterlilik seviyesine ulaşmış olacaksınız.Kurslardan yada internet  üzerinde, içeriklerden öğrenilen bilgiler kaynak fazlalılığı  ne kadar fazla olursa olsun kısıtlıdır.Bu kısıtlılığı ortadan kaldırmak için devamlı bu yapı ile uğraşmanız ve benimsemeniz gerekmektedir.Sonuçta WordPress dediğimiz yapı her ne kadar açık kaynaklı olursa olsun backend tarafında uğraşmak için bir uzmanlık gerekiyor.

Örneğin sitenizde Türkiye için kargo eklentisine ihtiyacınız var.Bu eklentiyi ya bulmak durumundasınız yada yazmak durumundasınız.Bulabiliyorsanız sıkıntı yok ya bulamıyorsanız ne yapacaksınız? Bu durumda ya WordPress’in backend(görülmeyen kısım) dediğimiz kısmını öğrenmeniz gerekiyor yada bilen bir kişi ile bir para karşılığında yaptırmanız gerekiyor.

Her ne kadar WordPress ile her proje uygun bir pazarı olsa da benim tavsiyem projeniz için WordPress yapısını kullanmak istiyorsanız pazar araştırması yapmanızı tavsiye etmekteyim.

Hem backend hemde frontend ile uzmanlaşma seviyesine gelmeniz durumunda hem kendi istihdamınızı sağlayabilir hem de bu alana yönelik bir şirkette çalışabilirsiniz.Ya da oturduğunuz yerden freelancer olarak para kazanabilirsiniz.Seçim sizin…

8.Blog Zerafeti

WordPress bir blog platformu olarak doğdu.Piyasada hatrı sayılır rakipleri de sahipti ancak şu anda hiçbir şey WordPress bloglama motorunda bulduğunuz güç, zerafet ve gelişmiş araçlarla karşılaştırılamaz. Tumblr, Medium, Ghost ve Blogger gibi seçenekler hobi için mükemmeldir ancak profesyoneller her zaman WordPress’i seçer. WordPress blog editörü inanılmaz bir güncelleme ile her şeyi yapabilecek bir konuma getirildi.

Biçimlendirme ve medya araçlarından yararlanarak basit, tek yazarlı(şahıs) bir blog yapabilirsiniz. Ayrıca, gönderileri çok ileri düzeyde planlayarak paylaşabilir ve katkıda bulunan yazarlar ve editörler için birden fazla kullanıcı türü ayarlayarak tam bir çevrimiçi dergi oluşturma seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca önizleme, gönderideki her şeyi düzenleme ve kodu tamamen denklem dışında tutma seçenekleriyle birlikte, WordPress’i tam olarak kullanabilirsiniz.

Eğer, bir blog fikriniz var ise WordPress bunun için biçilmez bir kaftan.

9.Çok Sayıda Medya Türünü Destekliyor

WordPress için kabul edilen uzun dosya türlerinin listesini tamamen görmek için tıklayabilirsiniz.Aşağıda yazdıklarım belli başlı en çok kullanılanlar.

 • Görüntüler
 • evraklar
 • Ses
 • Video

Kendi tecrübelerime göre, WordPress’in bana bir dosyanın desteklenmediğini söylemesi neredeyse hiç olmadı. .Jpg, .png, .gif .pdf, .doc, .pptx, .mp3, .m4a, .mp4, .mov, .wmv ve .avi gibi genel dosya türlerini destekliyor. Bunların dışında .odt, .key, .ogg ve .3gp gibi daha kararlı dosya türleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşayamayacığınızı garanti edebilirim.

Uyarı!

 WordPress hemen hemen her türlü medyayı destekler. Ancak, kurallara uymalı ve yalnızca yasal olarak yalnızca size ait olan, ücretsiz indirmeye açık olan medya türlerini kullanmalısınız.

Fotoğraf ve video gibi yasal medyaları bulabileceğiniz  bazı yerler: